GİRİT

Yunanistan'ın ihtişamlı adası Girit...

Kişiye Özel Deneyim

Tamamen size göre belirlenen seçeneklerle oluşturulan bir tecrübe...

İlgi Alanı

Şarap & Lezzet, Kültür, Doğa

Avrupa

Avrupa'nın yerel & görkemli adalarından Girit...

İstediğiniz tarih ve şekilde seyahatinizi planlayalım


Aşağıdaki form aracılığıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz

Girit, Yunanistan’ın en büyük ve en yüksek nüfusa sahip Akdeniz’in de en büyük 5. adasıdır. Sekiz bin üç yüz kilometre kareden fazla yüzölçümüyle neredeyse birçok Avrupa ülkesine yakın alana sahip. Tarih boyunca pek çok farklı uygarlığın önemli yerleşim merkezlerinden olan kocaman bir ada. Dünyanın en eski medeniyetlerinden biri olan Minoan Uygarlığının, zaman zaman Girit Uygarlığı olarak da anılmakta, merkezi olmuştur.El değmemiş eşşiz doğal güzelliklerinin, Akdeniz’in en güzel denizinin ve doğa harikası kanyonlarının yanı sıra, Girit özellikle İraklio (Kandiye) ve Hanya gibi tarih ve modernliğin kaynaştığı, Türk ve Venedik dönemlerine ait eserlerin ve yapıların bulunduğu iki büyük ve modern şehri bulunmaktadır. Dokusu en az bozulmuş kenti olan Retimno veya Osmanlıca ismiyle Resmo, tarihi yapılarını da en iyi korumuş yerlerden. Girit’in en büyük doğal koyu olan Merabello Koyu`nda, başka bir antik kentin kalıntıları üzerinde kurulmuş Ayos Nikolos,  Minos uygarlığına ait pek çok kalıntı ve kazı alanından en ünlüsü olan Knossos antik kenti, aynı zamanda Heraklion’un da en önemli cazibe merkezlerinden birisidir. Girit mutfağı sanki başlı başına bir şahsiyet, yaşayan bir kimlik gibidir. Dünyanın hem en lezzetli hem de en sağlıklı mutfaklarından kabul edilen Akdeniz mutfağının anası Girit mutfağıdır. Zeytinyağı, tahıllar, şarap, otlar ve peynirler temel malzemeleridir ve en büyük özelliği yemeklerinin taptaze ve doğal ürünlerden yapılmasıdır.

Destinasyonda Öne Çıkanlar 

Ada’nın en büyük kenti Heraklion. Bu kent aynı zamanda Girit’in yönetim başkentidir. Yüzyıllar boyunca Arap, Bizans, Venedik ve 17.yy itibari ile Osmanlı etkisi altında kalmış, bit çok kültürü içinde barındıran bir mozaik. Biz onu hep Kandiye olarak adlandırmışız. Osmanlı döneminden birçok izlerin bulunduğu bu güzel kentte Venedik Kalesi halen tüm görkemi ile ayakta.

Ada’nın tarihinde önemli bir yere sahip olan Minos Uygarlığı’na başkentlik yapmış antik şehir Knossos. Bu uygarlık tarihteki gizemli bir yok oluş öyküsü olan Atlantis ile bizlere ulaştığı düşünülmektedir.

Girit’in en büyük doğal koyu olan Marabello Koyu‘nda antik bir kentin kalıntıları üzerine kurulmuş Ayos Nikolos (Agios Nicolaos). Kentin ortasındaki gizemli Voulismeni Gölühakkında birçok hikâye bulunmaktadır. Gölü çevreleyen Akdeniz mutfağı ile ünlü restoranları, renkli dükkânları ile ışıltılı bir görünüme sahiptir.

Resmo ya da tarihi adıyla Rethimno antik çağlara uzanan bir tarihe sahiptir. Resmo kentinin merkezi (Palia Poli: Eski Şehir) neredeyse tümüyle Venedikliler tarafından inşa edilmiştir ve Yunanistan’ın en iyi korunmuş tarihi kentlerinden biridir.

Mübadele dönemi ile ilgili acı tatlı hatıraların en yoğun olduğu kent Hanya (Chania). Kesme taş döşeli dar sokakları, Venedik mimarisi ile Osmanlı stilinin birbirine karıştığı mahalleler, kapalı çarşısı, hamamlar ve çeşmeler. Türkçedeki “Hanya’yı ve Konya’yı görmek” deyimi bu şehirden dolayı ortaya çıktığı düşünülür.

Dünyanın hem lezzetli hem de sağlıklı mutfaklarından bir tanesi olan Akdeniz mutfağının ana yurdu Girit mutfağı olarak bilinmektedir. Zeytinyağı, tahıllar, şarap, otlar ve peynirler temel malzemelerdir. Girit’te yapılan zeytinyağı ise en kaliteli zeytinyağları arasında gösterilmektedir. Girit mutfağı hakkında daha detaylı bilgiye Güzin Yalın’ın “Uluslararası bir Şöhret: Girit Mutfağı”  adlı yazısından ulaşabilirsiniz.

Girit’te Paskalya Yortusu da bir başka kutlanmaktadır. Adaya özgü gelenekler, yemekler ve törenler. Yerel halkın arasına karışıp onlar ile Kutsal Cuma (Good Friday) Ayinine katılma. Geleneksel yemeklerinden tadımlar. Turistlerin gezi rotalarında olmayan yerel köylerin gezilmesi, Paskalya ziyafeti olan kuzu çevirme ve meşhur Girit şaraplarının tadılması.

Bu seyahati size özel tasarlayalım

Bu destinasyon için tamamen size özel bir seyahat oluşturabiliriz. Talepleriniz için +90 212 2499244 ofis telefonumuzdan bizimle irtibata geçebilir, yahut info@farnaway.com adresine e-mail gönderebilirsiniz.

Aşağıdaki form üzerinden bizimle iletişim bilginizi paylaşırsanız, seyahat danışmanlarımız en kısa sürede size ulaşarak seyahatinizi tasarlamaya başlayacaktır.

DİĞER KİŞİYE ÖZEL TURLAR

Aqua Expeditions Erken Rezervasyon Fırsatları

Kişiye Özel: Antarctica21 ile Beyaz Kıtaya Yolculuk

Kişiye Özel: Ada Dreams | History, Kayaköy Fethiye

Kişiye Özel: Chenot Palace ile RejenerasyonE-BÜLTEN ÜYELİĞİ

* ile işaretli alanlar zorunlu alanlardır. Telefon numaranız sadece acil durumlarda kullanılacak ve hiçbir şekilde başka bir kişi veya kurumla paylaşılmayacaktır.© Copyright 2020 Far'n Away Travel. | Tüm Hakları Saklıdır.