SUDAN

Gizemli Siyah Firavunların Krallığı...

Kişiye Özel Deneyimler

Tamamen size göre belirlenen seçeneklerle oluşturulan bir tecrübe...

İlgi Alanı

Kültür

Afrika

Afrika'nın gizemli destinasyonlarından...

İstediğiniz tarih ve şekilde seyahatinizi planlayalım


Aşağıdaki form aracılığıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz

Millattan önce  Sudan’da kral olan Piye adında bir adam Mısır’ı Mısır’dan kurtarmanın tek yolunun onu istila etmek olduğuna karar verdi.  “Ahırınızdaki en iyi atları hazırlayın”diye emir verdi komutanlarına.  Piye yirmi yıldır Sudan’da yer alan Nübye bölgesinde kendi krallığını yönetiyordu. Mısır’daki iç karışıklıkları bastırmak üzere Nil’in güneyinden ordusu ile birlikte yola çıkarak yaklaşık 75 yıl boyunca Mısır’ı yönetecek Siyahi Firavunların dönemini başlatmış oldu. Siyah Firavunlar olarak da bilinen bu uygarlık parçalanan Mısır’ı yeniden birleştirip ülkeyi görkemli anıtlarla donattılar ve güneyde günümüz Hartum’undan, kuzeyde Akdeniz’e kadar uzanan bir imparatorluk kurdular… Geçmiş dönemlerdeki savaşlardan ve karışıklıklardan yorulan Sudan 2011 yılında Güney Sudan’ın ayrı bir ülke olarak ayrılmasından sonra rahata kavuştu. Gezimiz sırasında görülecek yerler arasında Beyaz Nil ile Mavi Nil’in birleştiği yerde kurulmuş olan Başkent Hartum. Kızıldeniz ve Nil Nehri arasında yer alan uçsuz bucaksız Nübye Çölü’nde 4×4 araçlar ile yolculuk. Dünyanın bilinen en eski arkeoastronomik megaliti Nübye Çölü’nde firavunların tanrısı olarak bilinen Amon’a adanmış Jebel Barkal Dağı ve tapınağı, Nübye Uygarlığı’na özgü piramitleri kral mezarları halen tüm orijinalliği ile ayakta. Muhteşem çöl manzaraları eşliğinde kamplarda konaklama. Henüz çok az gezgin tarafından keşfedilmiş bu ülke konuklarını içtenlikle misafir etmekte. Kısıtlı konaklama imkanları nedeniyle de yıl içerisinde oldukça az turist bu ülkeyi ziyaret edebilmekte. Küçük bir grup şeklinde gerçekleştireceğimiz bu özel turumuza katılmayı düşünen misafirlerimizin vakit kaybetmeden rezervasyon yaptırmalarını tavsiye ederiz.

Afrika’nın gizemli uygarlıklarından bir tanesi Nübye Krallığı topraklarına yolculuk. Bugünkü Sudan’ın kuzey kesimini oluşturan Nübye ülkenin bilinen en eski uygarlığının beşiğidir. Komşu Mısır’da kalabalık ziyaretçi gruplarının bir arada keşfetmeye çalıştığı eski Mısır tarihinin aksine buradaki benzer eserler çölün sessizliğinde sükunetle ziyaretçilerini beklemekte.

Hartum 
Uganda’dan gelen Beyaz Nil ile Etiyopya’dan gelen Mavi Nil’in birleştiği yerde kurulmuş olan Hartum. Aslında Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa tarafından bir askeri üs olarak kurulan şimdiki başkent Osmanlı ve daha sonra sömürgesi haline geldiği İngiliz kültüründen izler taşımaktadır.  Nil Nehri üzerine kurulmuş olan köprülerin bir kısmı İngiliz sömürgesi döneminde Hindistan’dan getirtilmiştir. Sudan Ulusal Müzesi’nde Nil Vadisi’nin çevresi ve Nübye Çölü etrafındaki kazılardan çıkarılan parçalar sergilenmektedir.  Müzesnin girişinde yer alan 2 tapınal UNESCO tarafından Nasır Gölü’nde sular altında kalmaktan kurtarılmıştır. Her Cuma günü akşam ezanı saatlerinde Nil Cami önünde toplanan dervişlerin ilahiler eşliğinde yaptıkları dini seromoni mutlaka görülmeye değer.

Nübye Çölü ve Siyahi Firavunların Ayak İzleri
Kızıldeniz ve Nil Nehri arasında uçsuz bucaksız uzanmakta olan Nübye Çölü’nde 4×4 araçlar ile yolculuk. Taşlık çöl coğrafyaya sahip olan bu bölgede hiç beklenmedik şekilde karşımıza çıkan vadiler, kral mezarları, yerel köyler ve göçebe kervanları…

Hıristiyan Makkura Krallığı’nın başkenti olan Eski Dongola’nın tarihi 6. Yüzyıla kadar dayanmaktadır. Mermer sütunlu tapınağı ve tarihi kilise kalıntıları ile  ziyaret noktası.

Kutsal Dağ anlamına gelen Jebel Barkal.  Bulunduğu bölge nedeniyle diğer Afrika uygarlıkları ve Arap uygarlıkları arasında kullanılan ticaret yolunun kesişme noktasında bulunmaktadır. Mısır ve Kuşi Krallıkları tarafından tanrı Amun’un evi olduğuna inanılmaktaydı.

Kuşi Krallığı’na ait olan mezarlıkların bulunduğu  El Kurru. Bölgede bulunan bir çok tümülüs ve tümsekler arkeologlar tarafından halen incelenmektedir ancak bunlardan daha çekici olan ise çok iyi korunmuş olan duvar resimleridir. Bu duvar resimleri yakın zamanda ziyaretçilere açılmıştır.

Kraliyet mezarlarının bulunduğu Nuri piramitleri. Bölgedeki en eski piramit Kral Tharqa’ya aittir. Toplam 19 adet kralliyet mezarı bulunmaktadır. İkinci büyük piramit Tharqa’nın torunu Kral Aspelta’ya aittir.

Çöl manzarası ardından karşımıza birden bire 40 piramitten oluşan Meroe Kraliyet Mezarları çıkmaktadır. Her piramit Nübye döneminde yaşamış Krallara aittir. Mezarların içerisinde kralların yaşamlarının anlatıldığı duvar rölyefleri bulunmaktadır.

Çölde ilk olarak Karima Köyü’nde bulunan Nübye mimarisi ile inşa edilmiş hoş bir konuk evinde ardından ünlü Meroe Piramitleri’nin hemen karşısında buluna lüks çadır kamplarda konaklama. Tüm seyahat ülke şartlarına göre lüks  4×4 araçlar ile yapılacaktır. Öğle yemekleri çoğunlukla çölde piknik şeklinde akşam yemekleri ise kamplarda alınacaktır.

Bu seyahati size özel tasarlayalım

Bu destinasyon için tamamen size özel bir seyahat oluşturabiliriz. Talepleriniz için +90 212 2499244 ofis telefonumuzdan bizimle irtibata geçebilir, yahut info@farnaway.com adresine e-mail gönderebilirsiniz.

Aşağıdaki form üzerinden bizimle iletişim bilginizi paylaşırsanız, seyahat danışmanlarımız en kısa sürede size ulaşarak seyahatinizi tasarlamaya başlayacaktır.

DİĞER KİŞİYE ÖZEL TURLAR

Kişiye Özel: Kamçatka’da Helikopter Kayağı

Kişiye Özel: Selkirk Tangiers ile Kanada Revelstoke Helikopter Kayağı

Kişiye Özel: Six Senses Kaplankaya, Türkiye

Kişiye Özel: Six Senses Laamu MaldivlerE-BÜLTEN ÜYELİĞİ

* ile işaretli alanlar zorunlu alanlardır. Telefon numaranız sadece acil durumlarda kullanılacak ve hiçbir şekilde başka bir kişi veya kurumla paylaşılmayacaktır.© Copyright 2017 Far'n Away Travel

web tasarım: mare.design