HİNDİSTAN'DA HOLİ FESTİVALİ

Taj Saray Otelleri ile Delhi-Agra-Jaipur-Udaipur...

Kişiye Özel Deneyim

Tamamen size göre belirlenen seçeneklerle oluşturulan bir tecrübe...

İlgi Alanı

Kültür, Doğa

Asya

Güneydoğu Asya'nın en zengin hazinelerinden biri...

İstediğiniz tarih ve şekilde seyahatinizi planlayalım


Aşağıdaki form aracılığıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz

Doğu’nun bilge ülkesi Hindistan’da misafirperverliği ve masalsı atmosferi ile unutulmaz bir seyahat… Uçsuz bucaksız sınırlara kök salmış bir medeniyet, UNESCO kültür mirasları listesinde yer alan pek çok eser… Yüzyıllar boyunca birçok kültürün hüküm sürdüğü, mistik ve rengârenk bir ülke olan Hindistan, yıllardır dünyanın en çekici destinasyonlarından biri olmayı başarmıştır. Ülkenin kuzey batısında bulunan en renkli eyalet Rajasthan. Bir dönem Maharajaların ve Babür İmparatorluğunun paylaşamadığı büyülü bir çöl. Uzun yıllar Müslüman ve Hindu krallıkların yan yana yaşadığı, kültürlerin bir birbiri ile kaynaştığı zengin bir coğrafya. Dünyanın yeni 7 Harikası’ndan bir tanesi olan sonsuz aşkın simgesi Taj Mahal, tam karşısında tüm heybeti ile Agra kalesi, güneşin batışının rengine bürünmüş pembe şehir Jaipur, astronomi harikası Jantar Mantar, Ülkenin beyaz incisi Udaipur ve birçok kültürü içinde barındıran Delhi görülecek yerler arasında. Doğunun egzotik kumaşları, birbirinden değerli taşları ve mermer işçiliği ile zengin bir alışveriş ülkesi. Renklerin Festivali olarak bilinen ve tüm Hindistan’da büyük bir coşkuyla kutlanan Holi Festivalinde, halk rengarenk boyaları yüzlerine sürer, birbirlerinin vücutlarına atar, dualar, şarkılar, danslar ve törenlerle baharın gelişini kutlar. Üzerlerine dökülen ve etrafa saçılan boyalar, çok renkliliği ve yeniden doğuşu simgeler. Her yıl baharın gelişinde dolunay zamanı gerçekleşen Holi Festivaline, Rajastan’ın göller şehri Udaipur’da, Şehir Sarayındaki kraliyet töreni ve sokaklardaki kutlamaları izleyerek katılacağız.  Rajasthan’a özgü mutfağı, kültürü, renkli insanları ve Ülkenin lüks otelleri olan Taj Otel ve Taj Saray otellerinde unutulmaz bir Hindistan seyahati…

Kralların Ülkesi Rajasthan
Ülkenin en büyük eyaleti Rajasthan, Türkiye’nin yaklaşık yarısı kadar büyüklüğündedir. Ülkenin ismini aldığı Indus Nehri Vadisine yakın ve Pakistan ile komşudur. Eyaletin ortasında Ülkenin en büyük çölü olan Thar Çölü yer almaktadır. Büyük bir bölümü yaşamaya elverişli olmasa da tarih boyunca en renkli ve zengin krallıkların paylaşamadığı bir coğrafya olmuştur. Geçmişinde bir çok egemen krallıklar nedeniyle bir çok kültürü içinde sentezlemiş farklı bir eyalet. Çölün ıssızlığında karşınıza çıkan dev kaleler, kentlere tepeden bakan saraylar, Müslüman ve Hindu motifleri ile bezenmiş anıtlar, muhteşem tapınaklar sürekli değişen coğrafyası ile konuklarını büyülemekte.

Renklerin Festivali Holi
Festival adına yaraşır bir şekilde gerçekleşiyor; Hint halkı rengârenk toprak boyaları, önce yüzlerine sürüyor daha sonra ise birbirlerinin vücutlarına atıyorlar. İnsanların üzerine dökülen, etrafa saçılan boyalar, baharın gelişiyle başlayan çok renkliliği ve yeniden doğuşu simgeliyor.
Festivalde her renk kendine göre anlam bir içerir:
Kırmızı: Masumiyet
Yeşil   : Canlılık, enerji
Mavi    : Sakinlik ve ağrıbaşlılık
Sarı     : Dindarlık

Taj Mahal’in Kenti Agra 
Babür  İmparatorluğunun başkenti Agra. Sonsuz aşkın simgesi Taj Mahal.  Şah Cihan tarafından karısı Mümtaz Mahal için 17. yüzyılda beyaz mermerden yaptırılan, yapımı 22 sene süren,   dünyanın harikalarından sayılan anıt mezar. Anıt aynı zamanda farklı mimarisi ve süslemede kullanılan taşlar ile ziyaretçilerini büyülemektedir. Dünyanın yeni 7 harikası arasında yer alan yapının mimarlarının Mimar Sinan’ın öğrencileri Mehmet İsa Efendi ve  İstanbullu İsmail Efendi olması, Taj Mahal’i bize daha da yakınlaştırmakta.  Oğlu tarafından hapsedildikten sonra hayatının geri kalanını karşısında yer alan Taj Mahal’i seyrederek geçiren Şah Cihan ve tutuklu olduğu Agra Kalesi.
İmparator Ekber tarafından, 16. yüzyılda başkent ve saray olarak yaptırılmış ve kısa bir süre sonra terk edilmiş, kırmızı kumtaşı şehri Fatehpur Sikri

Pembe Şehir Jaipur
Adını asker, astrolog ve aynı zamanda yönetici olan Mihrace Jai Singh’den alan Jaipur kızıl kum taşı mimarisi ile güneşin batışı rengine bürünmüştür. Jaipur merkezine 10 km kadar uzaklıktaki Amber Fort, bir tepenin üzerine kurulmuş muhteşem bir kale. Maharajaların ve ailelerin yaşadığı bu kale, zamanla eklenen kısımlarıyla bir saraya dönüşmüştür. Şehre pembe rengi veren bir diğer eser Şehir Sarayı (City Palace). Yıldızların konumları, yükseklikleri ve eğimleri ile güneş tutulmalarının hesaplanabildiği Jantar Mantar.  Buradaki en çok dikkati çeken alet ise 30 metre yüksekliğindeki güneş saatidir. Eskiden sarayın kadınlarının dışarıyı seyrettiği, pembe kumtaşından yapılmış Hawa Mahal.

Göller Kenti Udaipur
Hindistan’ın kalabalığından ve telaşından farklı romantik kent Udaipur. Kentin merkezinde yer alan Pichola Gölü.  1725 yılında granit ve mermerden ustalıkla yapılmış, saray duvarları   City Palace.  Fresko kaplı odaları, Kraliyet eşyaları, taş ve cam mozaikleri, işli kapıları ve renkli pencereleri ile birer sanat harikası.

Yeşillere Bürünmüş Başkent Delhi 
1911 yıllarında İngilizler tarafından başkent ilan edilerek inşa edilmiş olan Yeni Delhi. İngiliz mimarisinin ağırlık kazandığı sokaklar, bulvarlar. 1193’de yapılmış Hindistan’da en yüksek kule olan Qutab Minar, Taj Mahal başta olmak üzere büyük eserler kazandıran Şah Cihan’ın yaptırdığı, Chawri Bazaar yolunun başında bulunan ülkenin en büyük camisi Jama Mashid. UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan Humayun’un anıt mezarı, 42 metre yüksekliğinde, taştan yapılmış ve zaferi sembolize eden India Gate, Parlamento Binası ve Cumhurbaşkanı’nın evi Rastrapathi Bhawan gezileri.

TAJ SARAY OTELLERİ:
Rambagh PalaceJaipur: İki asır boyunca Jaipur kraliyet ailesinin sarayı olan Taj Rambagh, 1957 yılından sonra ihtişamlı bir otele dönüştürülmüştür. Hint mimarisinin ve dekorasyonunun eşsiz bir örneği olan bu yapı orjinal halinden hiç bir zaman ödün vermemektedir.
Lake Palace – Udaipur: Pichole Gölü’nün üzerindeki Taj Lake Palace, Hindistan’ın en çok fotoğraflanan ve dünyanın en romantik otellerinden biridir. Otelde özel uşakların her türlü isteğinizi yerine getirdiği Taj Lake, masallardaki gibi bir atmosfere sahip.

Bu seyahati size özel tasarlayalım

Bu destinasyon için tamamen size özel bir seyahat oluşturabiliriz. Talepleriniz için +90 212 2499244 ofis telefonumuzdan bizimle irtibata geçebilir, yahut info@farnaway.com adresine e-mail gönderebilirsiniz.

Aşağıdaki form üzerinden bizimle iletişim bilginizi paylaşırsanız, seyahat danışmanlarımız en kısa sürede size ulaşarak seyahatinizi tasarlamaya başlayacaktır.

DİĞER KİŞİYE ÖZEL TURLAR

Aqua Expeditions Erken Rezervasyon Fırsatları

Kişiye Özel: Antarctica21 ile Beyaz Kıtaya Yolculuk

Kişiye Özel: Ada Dreams | History, Kayaköy Fethiye

Kişiye Özel: Chenot Palace ile RejenerasyonE-BÜLTEN ÜYELİĞİ

* ile işaretli alanlar zorunlu alanlardır. Telefon numaranız sadece acil durumlarda kullanılacak ve hiçbir şekilde başka bir kişi veya kurumla paylaşılmayacaktır.© Copyright 2020 Far'n Away Travel. | Tüm Hakları Saklıdır.