KARİYE’DEN BALAT’A, BİZANS’TAN İSTANBUL’A

İstanbul’un Nostaljik Semtleri: Kariye, Balat ve Fener

Grup Turu

Yeni yerler keşfedip yeni insanlarla tanışma deneyimi...

Kültür, Tarih

Türkiye


330 TL

24 Eylül 2020

İstanbul’un 1400 yıllık muhteşem eseri: Kariye Müzesi. Kariye Müzesindeki mozaik ve freskler, Bizans resim sanatının son dönemine, XIV. yüzyıla tarihlenen en güzel örnekler. Eski bir Rum semti olan Fener ve hemen yanı başında eski bir Musevi Mahallesi olan Balat. Farklı kültürlerin birbirinden beslendiği karmaşık kültürler mozaiği. 3 büyük dine mensup komşuların bir arada yaşaması ve tarihi yapılara ev sahipliği yapması ile her zaman özel bir yer olacaktır. Eski yıllarda pek yüzüne bakılmayan bir semt son birkaç yıldır, binaların restore edilmesi ve açılan kafelerle oldukça popüler bir yer oldu. Her gelen ziyaretçiyi farklı bir şekilde etkileyen bu tarihi semtler İstanbul’un en gezilmeye görülmeye değer köşelerinden. Sokaklarından tarih taşan bu iki semt sizleri girdiğiniz an kucaklar ve bambaşka bir zamana götürür. Sokaklarından tarih taşan bu iki semt sizleri girdiğiniz an kucaklar ve bambaşka bir zamana götürür. Fener Balat turunda buraları görmek için eşsiz bir fırsat.

Saat 09.30’da Kariye Müzesi önünde yer alan Pembe Köşk Çay Bahçesi’nde buluşma. Tur öncesinde rehberimiz Selçuk Eracun tarafından yapılacak kısa bir bilgilendirme toplantısı ardından tura başlama. Son dönemlerde müze iken ibadete açılan tarihi kilise Kariye hakkında bilgilenme, yapının içinin gezilmesi mümkün ise içeriden anlatıma devam edilecektir. Hayatını İstanbul’u güzelleştirmeye adamış Çelik Gülersoy’un restore etmiş olduğu sayısız tarihi evin arasından geçerek Balat semtine yürüyüş. Yürüyüş yolumuz üzerinde bulunan Bizans yapısı Tekfur Sarayı’nın, Sefarad Musevisi aileleri tarafından yaptırılan Kasturya Sinagogu ve Mimar Sinan eseri olan Kazasker İvaz Efendi Cami’sinin dışarından görülmesi. Hristiyanlar için önemli olduğu kadar Müslüman toplumun da şifa bulmak için ziyaret ettiği Blahernai Ayazması ziyareti. İstanbul’un tarihi yerleşim bölgesi Balat çarşısı ve sokaklarında yürüyüş turu. Eski mimarinin korunduğu bitişik nizam evleri, yerel dükkanları ve son dönemlerde dizi setlerine ev sahipliği yapan Lonca mahallesi, ünlü Balat fırını, bir başka Mimar Sinan eseri Ferruh Kethüda Camisi ve Mucizeler kilisesi olarak bilinen Surp Hraştagabet Kilisesi’ni de gördükten sonra yemek molası veriyoruz. Öğleden sonra Mimari özelliği ile dünyada tek Bulgar Ortodoks Kilisesi gezisi. İhtişamlı yapısı ve sıra dışı kırmızı rengi ile Fener Rum Erkek Lisesi’nin dışarıdan görülmesi. Ardından özel durak olan Kanlı Meryem yani Moğollar’ın Azize Maria’sı kilisesi ziyareti. Osmanlı tarihini kitaplaştırmış ve birçok müzik eserinin korunmasını sağlamış Ünlü tarihçi Romen Prensi Dimitri Kantemir’in evinin görülmesi ardından Fener’e geçerek Yıldırım caddesinden kafelerin ve antikacıların arasından Fener Rum Patrikhanesi’ne ziyaret. Patrikhane kilisesi olan Aya Yorgi Kilisesi gezisi ardından turun sona ermesi.

* ile işaretli alanlar zorunlu alanlardır. Telefon numaranız sadece acil durumlarda kullanılacak ve hiçbir şekilde başka bir kişi veya kurumla paylaşılmayacaktır.

Detaylı program talepleriniz için solda bulunan rezervasyon formunu doldurabilir, +90 212 2499244 ofis telefonumuzdan bizimle irtibata geçebilir ya da info@farnaway.com adresine e-mail gönderebilirsiniz.

Tur Ücreti : Minimum 10 kişi için geçerlidir

Kişi Başı: 330 TL

Önemli Bilgiler

Gezimiz yürüyerek gerçekleştirilecektir.

Tur minimum 10 kişi, maksimum 15 kişi ile gerçekleştirilecektir.

Yürüyüş için rahat bir ayakkabı, mevsim koşullarına uygun kıyafet tavsiye edilmektedir.

Camii ziyaretleri için kadın katılımcılarımızın yanlarında başörtüsü getirmeleri önerilir.

GENEL ŞARTLAR

Turumuz günübirlik bir turdur. Rehber gerekli gördüğü takdirde, tüm programı gerçekleştirmek kaydı ile zamanlama ve program akışı konusunda değişiklik yapma hakkına sahiptir. Turumuzda rehberlik, ulaşım ve çevre gezileri paket programdır. Ayrı düşünülemez. Yeterli çoğunluk sağlanamadığı takdirde tur iptal olur. Böyle bir durumda 3 (üç) gün öncesinden bizzat haber vermekle yükümlüdür.  .

Tur Fiyatına Dahil Olan Hizmetler

Profesyonel rehberlik hizmetleri

Kilise ve camilerde bağışlar ve bahşişler

Kulaklık dinleme sistemi (tek seferlik kulaklık)

Tur Fiyatına Dahil Olmayanlar

Öğle yemeği

Şahsi Harcamalar

 

 Tur yürüyerek yapılacaktır, araç bulunmamaktadır.

 

ÖDEME VE İADE ŞARTLARI

Rezervasyonun kesinleşmesi için tur bedelinin tamamının ödenmesi gerekmektedir. Ödemeler tek çekim kredi kartı mail order yolu ile veya size gönderilecek banka hesap numaralarına yatırmanız ile gerçekleşir.

Günübirlik turlarda tur hareket tarihine üç (3) günden az kala yapılan iptallerde, yerinize başkası bulunmaması halinde turun tamamı yanar.

DİĞER GRUP TURLARI

Grup Turu : Payitaht Edirne-17 Ekim 2020

İstanbul Tılsımları ve Efsaneleri -11 Ekim 2020

İstanbul Turu: Bir Pera Masalı -1 Ekim 2020

İstanbul Turu: Kariye’den Balat’a – 24 Eylül 2020E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

* ile işaretli alanlar zorunlu alanlardır. Telefon numaranız sadece acil durumlarda kullanılacak ve hiçbir şekilde başka bir kişi veya kurumla paylaşılmayacaktır.© Copyright 2020 Far'n Away Travel. | Tüm Hakları Saklıdır.